Tropikalna Hiszpania

Tropikalna Hiszpania: Przewodnik po brzegu Granady.

Prowincja Granada cechuje się sporym zróżnicowaniem, od pokrytych śniegiem gór Sierra Nevada aż po Costa Tropical. Jest to idealne miejsce podróży przez cały rok, ponieważ średnia temperatura w nadmorskich kurortach w Granadzie wynosi 15ºC.

Wśród wszystkich hiszpańskich Costas, Costa Tropical jest jednym z najmniej rozwiniętych kurortów. Ten odcinek wybrzeża Andaluzji pozostaje autentyczny i nie jest tak rozbudowany jak inne nadmorskie, turystyczne miejsca.

• Costa Tropical, Granada

Linia brzegowa Granada znajdująca się na południe od miasta Granada nazywana jest Costa Tropical ze względu na swój łagodny klimat. Na tej mniej znanej Costa jest prawie 75 kilometrów linii brzegowej (prawie 50 mil długości).

Najlepsze połączenia lotnicze to Granada (GRX) i Malaga (AGP).

Tropical Coast to fantastyczne miejsce do uprawiania sportów wodnych, a także odkrywania lokalnej historii, która sięga epoki brązu. Fenicjanie, Rzymianie i arabscy osadnicy zostawili w tym rejonie wiele pozostałości archeologicznych, które można eksplorować.

Oprócz klimatu, historii i widoków na morze nie powinieneś także przegapić wspaniałych i lokalnych produktów. Nazwę Costa Tropical nadają wybrzeżu owoce tropikalne uprawiane w tym rejonie. Podobnie jak w przypadku większości obszarów przybrzeżnych, lokalne owoce morza również są wspaniałe. Oprócz tego, lokalnie produkuje się wino oraz obszar ten posiada własną wytwórnię rumu.

Wioski i miasta Costa Tropical to Salobreña, Almuñecar, La Herradura, Calahonda i Velez de Benadualla. Największym miastem w regionie jest Motril. Lokalizacje śródlądowe takie jak Murtas, Jete, Los Guajares, Polopos, Lújar, Otivar i Albuñol również stanowią część społeczności Costa Tropical.

• Motril, Hiszpania

Motril to drugie co do wielkości miasto w prowincji Granada. Liczy ponad 60.000 mieszkańców i znajduje się 69 kilometrów od Granady (43 mile). Jest to główne miasto na Costa Tropical. Ten nadmorski kurort nazywa się Playa Granada.

Lokalna linia autobusowa ALSA, połączona autostradą A-44, łączy wybrzeże z miastem, a autobusy kursują tu przez cały dzień.

W tym przypadku również najlepsze połączenia lotnicze to Granada (GRX) i Malaga (AGP).

Mortil posiada znaczący port dla statków wycieczkowych, promów i statków towarowych. Szczególnie popularne wśród turystów są trasy do Tangiers, Nador i innych miejsc Afryki Północnej.

Miasto posiada także dzielnicę stricte handlową, a znajduje się ona przy ulicach Calle Nueva i Calle Cuevas. Niektóre z tych miejsc wyłączone są z ruchu drogowego.

• Historia Costa Tropical

Ze względu na położenie geograficzne tego regionu, był oto strategiczny punkt między Afryką a Europą na przestrzeni wieków. Nic więc dziwnego, że do odkrycia jest tu wiele rzymskich ruin, starożytnych zamków i interesujących zabytków z przeszłości.

W Almuñecar znajduje się jeden z najbardziej imponujących zamków będący przykładem lokalnej historii.

• Almuñecar

Zamek Castillo de San Miguel pochodzi z VII wieku. Został on zbudowany przez Fenicjan oraz następnie przechodził wiele restauracji na przestrzeni lat. Pochodzące z niego widoki na wybrzeże oraz miasto są naprawdę wspaniałe. Nie mamy wątpliwości co do tego, że warto wędrować pod górę.

Zamek znajduje się między dwoma rzekami, na wybrzeżu. Ten punkt obserwacyjny był bardzo ważny pod kątem militarnym, w celu kontrolowania zarówno fortecy jak i miasta.

• Castillo de San Miguel

W celu ochrony danego obszaru budowano kiedyś wieże strażnicze wzdłuż wybrzeża. Wieże miały zapobiec atakom piratów. Komunikacja wzdłuż wybrzeża odbywała się z pomocą dymu. W 1764 roku wzmocniono wieże jeszcze bardziej, aby móc bronić się lepiej przed brytyjskimi atakami. Obecnie stoi tam 9 wież strażniczych i zamek z XVI – XVIII wieku.

• Salobreña

Xalubina to stara nazwa białego miasta Salobreña. To urocze, białe miasteczko nadmorskie posiada kolejny X-wieczny zamek. Ta mauretańska forteca naprawdę warta jest długiej wędrówki pod górę. Widoki z jej szczytu zapierają dech w piersiach.

Niegdyś była to letnia rezydencja królów Nasrida, którzy przez resztę roku mieszkali w pałacu Alhambra w Granadzie.

Stare miasto to labirynt bielonych ulic i balkonów wypełnionych donicami z kwiatami. Z pewnością warto wybrać się tam na długi spacer.

• Lokalne jedzenie Costa Tropical

Mamy także listę typowych potraw i lokalnych produktów, na które warto zwrócić uwagę podczas wizyty w okolicy.

1. Leche Rizada – orzeźwiający mleczy napój, z cynamonową posypką, przygotowywany według oryginalnej receptury przez rodzinę Perandrés. Można spróbować go w lodziarni Heladeria Perandrés w Motril na Av. de Salobreña, 35 lub na Avda Mediterraneo 16 w Salobreña.
2. Typowy w tej okolicy jest także delikatny, migdałowy tort o nazwie Torta Real de Motril. Po raz pierwsze informacja o tym słodkim deserze została zapisana w 1854 roku, chociaż receptura przekazywana jest od wielu pokoleń przez piekarzy.
3. Lokalnie produkuje się w Granadzie migdały, a ich kulinarne zastosowanie jest bezpośrednio odziedziczone po arabskim wpływie na historię Costa Tropicals. Można kupić je praktycznie wszędzie.
4. Quisquilla de Motri to lokalny rodzaj krewetek. Quisquilla de Motri występuje w obszarze morskim wokół wybrzeża Granady (i Almerii). Krewetki te są nieco mniejsze i słodsze od standardowych.
5. Owoce tropikalne – papaje, mango, chirimoya i granaty uprawiane są lokalnie. Oprócz tego uprawia się tutaj także awokado. Wiele restauracji posiada w swoim menu sałatkę tropikalną, więc można spróbować ją jako przystawkę do głównego dania.
6. W Montril i Salobreña produkuje się od wielu lat rum Ron Montero. Jest on naprawdę doskonały i można kupić go w całej Hiszpanii.
7. Ciastka Piono – są to słodkie cynamonowe bułeczki z kremową polewą. Robi się je z pomocą lokalnego rumu. Jedne z lepszych kupić można na Avda. Salobreña, 10, Motril.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.