Global Spain – kampania promująca mocne strony Hiszpanii

Kiedy myślisz o Hiszpanii, co pierwsze przychodzi ci na myśl? Fiesty, sjesty, walki byków, flamenco, a może plaże, słońce oraz tapas?

Co tak naprawdę cechuje współczesną Hiszpanię? Na to pytanie stara się odpowiedzieć hiszpański projekt promujący markę narodową, który powstał już w 2000 roku i rozpoczął kampanię Marca España (marka hiszpańska) promując mocne strony tego kraju i budując jego wizerunek w kraju i za granicą. W listopadzie 2018 r. Nazwę projektu zmieniono na España Global lub Global Spain.

To świeże spojrzenie na mocne strony Hiszpanii uwydatnia 20 różnych aspektów w trzech kategoriach.

Nowoczesność: nauka, konkurencyjność i innowacje, infrastruktura, globalizacja, opieka zdrowotna, rozwój, technologia.

Obywatelstwo: kultura, zdrowie, sport, europejskość, język, solidarność, tolerancja, turystyka.

Jak widzisz, jest tego naprawdę sporo. I w dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kilku tym aspektom.

Najzdrowszy kraj na świecie

Czy wiesz, że Bloomberg Healthest Country Index 2019 nazwał Hiszpanię najzdrowszym krajem na świecie? Najwyższej klasy uniwersalny system opieki zdrowotnej, tradycyjna dieta śródziemnomorska oraz najwyższa oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej sprawiły, że to właśnie Hiszpania zdobyła ten tytuł.

Dziedzictwo historyczne, kulturowe i naturalne

Hiszpania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby światowego dziedzictwa UNESCO. Od Cave of Altamira i Paleolithic Cave Art w północnej Hiszpanii i Alhambra w Granadzie, po Stare Miasto w Salamance i Dzieła Antoniego Gaudiego w Barcelonie i niedaleko Barcelony… istnieje naprawdę wiele cudów historii w tym kraju.

Jeśli chodzi o List of Intangible Cultural Heritage UNESCO, Hiszpania zajmuje czwarte miejsce z 18, w tym świętem Fallas w Walencji i fiesta patio w Kordobie.

Miłośnicy plażowania również znajdą coś dla siebie! W 2019 roku Hiszpania zdobyła 666 wyróżnień Błękitną Flagą, 566 za plaże, 98 za przystanie oraz 2 za operatorów turystyki żeglarskiej – jest to więcej, niż jakikolwiek inny kraj na świecie.
Hiszpania posiada również 49 naturalnych obszarów, które UNESCO uznaje za rezerwaty biosfery.

Sportowcy

Każdy kto interesuje się spotem wie, że Hiszpania jest domem dla dwóch najpopularniejszych drużyn piłkarskich na świecie: Realu Madryt oraz Barcelony. Jednak piłka nożna to nie wszystko, Hiszpania jest także domem dla sportowców z wielu innych dziedzin sportowych, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, a między innymi Rafa Nadal (tenis), Mireia Belmonte (pływanie), Fernando Alonso (Formuła 1), Marc Márquez (MotoGP), Carolina Marín (badminton) i Pau Gasol (koszykówka).

Działania na rzecz równego traktowania w społeczeństwie

Hiszpania jest także liderem równym traktowaniu społeczeństwa. W 2018 roku państwo przeszło do historii, mogąc pochwalić się najwyższym odsetkiem kobiet-ministrów (ponad 60 procent) w Europie i Ameryce Północnej. Oprócz tego, hiszpański parlament posiada największą parytecie płci w Unii Europejskiej (zasiada tam aż 47 procent kobiet).

Małżeństwa osób tej samej płci oraz adopcja przez nie dzieci jest legalna w Hiszpanii od 2005 roku – to wtedy Hiszpania stała się trzecim krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne.
Każdego roku w Hiszpanii odbywa się tam wiele para równości, a Madrid Pride posiada największe wydarzenie LGBTQ Pride w Europie.

Moc słów

Według raportu Instituto Cervantes z 2018 r., hiszpański jest najszybciej rozwijającym się językiem na świecie. Jest językiem urzędowym w 21 krajach i ma 577 milionów użytkowników. 480 milionów z nich to rodzimi użytkownicy, co oznacza, że ​​97 milionów ludzi uczyło się hiszpańskiego jako drugiego języka (lub trzeciego lub czwartego języka…)!! Obecnie 7,6% światowej populacji może komunikować się w języku hiszpańskim.

W Hiszpanii panuje także różnorodność językowa. Oprócz hiszpańskiego, w niektórych regionach społeczeństwo posiada inne języki urzędowe, takie jak: baskijski, kataloński / walencki / balearski, galicyjski lub araneński.

Istnieje tak wiele aspektów, z których Hiszpania może być dumna, że o niektórych z nich nawet nie wspomnieliśmy – a jest to z pewnością kuchnia, najnowocześniejsze sieci pociągów o dużych prędkościach, albo też pozycja światowego lidera w dziedzinie donacji organów oraz przeszczepiania narządów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.