lokale handlowe do wynajęcia w Hiszpanii

Hiszpańskie tapas

Hiszpańskie tapas, Alicante

Podczas podróży do Hiszpanii, z pewnością pierwszą z rzeczy, którą odkryjesz będzie fakt, że hiszpański klimat zachęca do spędzania dużej części czasu na świeżym powietrzu, a większość Hiszpanów wykorzystuje także dobrą pogodę na cieszenie się jednym z najbardziej typowych zwyczajów: tapas.

Jeśli chcesz odwiedzić hiszpański bar tapas i poczuć się jak prawdziwy ekspert w tej dziedzinie – zapraszamy do czytania.

Aby zapoznać się z tym tematem, musimy zacząć od wyjaśnienia czym jest tapas. Zgodnie z Royal Spanish Academy, tapas jest to niewielka porcja jedzenia, która serwowana jest w parze z napojem.

Hiszpańskie tapas, Alicante

Początki

Ten symbol hiszpańskiej gastronomii otoczony jest aurą tajemniczości, ponieważ istnieją różne teorie na temat jego pochodzenia.

Niektóre historie nawiązują do epoki króla Alfonsa X „Mądrego”, który ogłosił, że w Kastylii nie można podawać wina bez jedzenia. Pokarmem tym zatem był zwykle plasterek szynki lub kawałek sera, który umieszczano nad kieliszkiem z winem, przykrywając naczynie (tapando) i chroniąc muchy przed kontaktem z płynem znajdującym się w środku.

Inne możliwe pochodzenie tapas przypisuje się innemu monarchowi, który również nazywał się Alfonso, i żył kilka wieków później. Mówi się, że podczas oficjalnej podróży, król Alfonso XIII zatrzymał się, by odpocząć w karczmie Ventorrillo del Chato inn, miejscu, które do dziś istnieje. Król poprosił o kieliszek wina, a ze względu na to, że dzień ten był wyjątkowo wietrzny kelner postanowił położyć na nim plasterek szynki, aby do kieliszka nie wleciał piasek z plaży. Królowi tak bardzo spodobał się ten pomysł, że postanowił zamówić jeszcze jedną kolejkę wina zarówno dla siebie, jak i wszystkich członków ekipy królewskiej.

Hiszpańskie tapas, Alicante

Obecnie

Obecnie tapas to coś więcej niż tylko jedzenie i picie. Tapas stało się atrakcją turystyczną, która przekroczyła wszelkie granice i obecnie posiada także swój własny dzień obchodów: Światowy Dzień Tapas.

W ciągu kilku dni, od 20 do 30 czerwca, tapas staje się gwiazdą w wielu miastach Hiszpanii, gdzie możesz cieszyć się lokalnymi tapas, od patatas bravas w Madrycie, poprzez kałamarnice – oraz krewetki i ośmiornice w Almerii.

Jeśli to twoja bajka, możesz również wziąć udział w konkursach tapas i posmakować wszystkich możliwych tapas, równocześnie konkurując z innymi miłośnikami tego rodzaju dania.

Oczywiście, znając pochodzenie tapas, nie jest zaskakującym, że uważa się je za jedzenie godne króla.

¡Que aproveche!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Hiszpania espana24 Hiszpania alicante24 Hiszpania costablanca24 Hiszpania torrevieja24

costablanca24.com

Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.