Unia Europejska zamknie swoje granice

Madryt: Unia Europejska zamknie wszystkie granice dla wszelkich podróży, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa na kontynencie.

„Im mniejsza liczba podróży, tym lepsza kontrola nad koronawirusem”, powiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po zakończeniu konferencji wideo między liderami G7. Twierdziła z powagą, że Rada Europejska zamierza podpisać ograniczenie we wtorkowym głosowaniu. Państwa członkowskie podjęły agresywne działania już w poniedziałek, kilka dni po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, iż Europa znajduje się w epicentrum pandemii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wypowiedział „wojnę” wirusowi podczas swojego wystąpienia w poniedziałek, zakazując wszelkich wydarzeń towarzyskich w całym kraju – w tym spotkań rodzinnych.
Macron powiedział, że ci, którzy zgromadzili się w miejscach publicznych w ostatnich dniach, nie przestrzegali wcześniejszych środków ograniczających rozprzestrzenianie się epidemii we Francji i doprowadzili do tego, że Francja w poniedziałek odnotowała 5380 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 127 zgonów.

Niemcy również wprowadziły nowe ograniczenia dotyczące życia publicznego, barów, klubów, dyskotek i podobnych placówek, a także teatrów, oper, sal koncertowych i muzeów.
„Są to środki i zasady, których nigdy wcześniej nie wprowadzono w naszym kraju, ale okazują się być one konieczne:” powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

Według oświadczenia rządu supermarkety, apteki, stacje benzynowe, salony fryzjerskie i pralnie będą nadal otwarte.
Przewodniczący Komisji von der Leyen powiedział, że ograniczenia dotyczące podróży w UE będą obowiązywać „przez początkowy okres 30 dni”, ale prawdopodobnie zostaną przedłużone.

Dodała, że ​​członkowie rodzin obywateli Europy, niezbędny personel, taki jak lekarze i pielęgniarki, oraz osoby przewożące towary do UE będą zwolnione z nowych zasad.
Hiszpański lock-down

Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowane przez Hiszpanię przypadki wirusa wzrosły z dnia na dzień o 1400, w sumie do 9190, przy 309 zgonach. Tymczasem według WHO we Włoszech odnotowano ponad 30,000 przypadków i ponad 3000 zgonów.

Granice lądowe kraju zostały zamknięte w poniedziałek, poinformował minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska. Zamknięcie nie obejmuje obywateli i rezydentów Hiszpanii, pracowników zobowiązanych do przekroczenia granicy oraz transportu towarów.
Około 47 milionów hiszpańskich mieszkańców otrzymało nakaz siedzenia w domach – z wyjątkiem tych, którzy idą do pracy, kupują jedzenie, idą do szpitala lub mają pod opieką starszą osobę lub dziecko.

Nieliczne osoby, które wciąż poruszały się po niesamowicie pustych ulicach Madrytu w poniedziałek, spotkały się z brzęczącymi dronami, które przekazały im niesamowicie ważną wiadomość:

„Idź do domu!”

Kapłani w głęboko katolickim kraju odprawiają samą Mszę św. samotnie, transmitując ją za pomocą dostępnych social mediów. Restauracje i bary zostały zamknięte. Miejsca kultury, takie jak Muzeum Prado i Pałac Królewski w Madrycie, są również zamknięte, w ramach działań mających za zadanie zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, które ogłosił w sobotę premier Hiszpanii Pedro Sancheza.
Tego samego dnia rząd ogłosił, że żona premiera, Maria Begona Gomez Fernandez otrzymała wynik pozytywny w teście na obecność nowego koronawirusa.

Para „ma się dobrze” oraz przestrzega środków zapobiegawczych.
W zeszłym tygodniu ogłoszono także zamknięcie wszystkich szkół w Hiszpanii. Tuż po zamknięciu szkół ogłoszono stan wyjątkowy. Oczekuje się jednak, że wprowadzone zostaną jeszcze ostrzejsze środki, ponieważ państwo stwierdziło 25-procentowy dzienny wzrost liczby przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.