Sztuka

Główne okresy artystyczne w Hiszpanii.

Sztuka hiszpańska stanowi jedną z najważniejszych kultur światowego dziedzictwa.

Pierwsze próbki artystyczne pochodzą z epoki paleolitu i przedstawiają malowidła z jaskini Altamira i łuku śródziemnomorskiego.
Wpływ Fenicjan i Greków widoczny jest w złocie oraz w rzeźbieniu. Hiszpańska sztuka osiągnęła swój zenit w epoce imperialistycznej (I w.p.n.e.). Ważne pozostałości, w tym między innymi mury Lugo, teatr Sagunto i Merida, akwedukt Segovia, Italica w Sewilli, kilka wystaw sztuki w Tarragonie.
Sztuka wczesnego chrześcijaństwa miała swój początek w 3 wieku, a zaraz po niej nastąpiła sztuka wiktoriańska. Pozostałości z tych okresów obejmują nekropolię konstantyńską (Tarragona), kościół San Juan de Baños (Palencia), zdobnictwo wiktoriańskie.

Okres sztuki hiszpańsko – muzułmańskiej obejmuje VIII – XV wieku w różnych fazach: meczet w Kordobie wywodzi się w okresu kalifafalnego; pięknie zdobione pałace pochodzą z okresu, w którym królowały małe królestwa hiszpańskie po rozpadzie kalifatu w Kordobie w roku 1031 (Aljafería, Saragossa); Giralda de Sevilla pochodzi z okresu sztuki Almoravid; a imponujące Alhambra Granada jest z okresu nazaretańskiego.
Na północy Hiszpanii było wiele przykładów artystycznych, takich jak sztuka Mozarabu (San Millán de la Cogolla, La Rioja), Asturia przedromańska (Santa María del Naranco, Oviedo) i katalońska sztuka przedromańska (kościoły Terrassa).
Sztuka romańska zaczęła dominować w chrześcijańskiej Hiszpanii już począwszy od XI wieku, gdzie odegrała ważną rolę w budowie klasztorów (Sant Pere de Rodes, San Martín de Frómista).
Nowy styl zaczął się wyróżniać począwszy od XIII wieku: sztuka gotycka, rozprzestrzeniona w całej Europie dzięki zarządzeniom cysterskim. W Hiszpanii istnieją ważne przykłady sztuki z tamtego okresu, takie jak klasztory Poblet i Santes Creus (Katalonia) oraz katedry Leon, Burgos i Toledo. Malarstwo i rzeźba osiągnęły swój szczyt w czasach gotyku; szczególnie widać to na monumentalnych drzwiach i malarstwie temperą.

Równolegle do okresu romańskiego i gotyckiego w Hiszpanii pojawił się specyficzny styl artystyczny; Mudejar, połączenie chrześcijańskich i muzułmańskich stylów. Najlepsze przykłady można znaleźć w Toledo i Teruel.
Pod koniec 15 wieku w Hiszpanii zaczęła dominować sztuka renesansowa przywieziona z Włoch. Najważniejszymi przykładami są, architektura – Pałac Karola V (Granada) i klasztor El Escorial (Madryt); dzieła Alonso Berruguete i Juan de Juni – fundamenty w dziedzinie rzeźby; malarstwo Juan de Juanesa, Pedro Berruguete, a przede wszystkim postać El Greco.
Okres baroku w Hiszpanii rozciąga się od XVII wieku i pierwszej połowy XVIII. Bardziej wymowna stała się architektura ozdobna (Katedra Murcji, Pałac Marques de Dos Aguas w Walencji); wzbogacone zostały obrazy religijne, w szczególności dzieła Gregorio Fernández i Juan de Mesa; był to najlepszy okres w historii sztuki malarstwa w Hiszpanii, podczas którego wyróżniali się tacy artyści jak Ribera, Zurbarán, Murillo i przede wszystkim mistrz Velázquez.
W połowie XVIII wieku zaczął przeważać neoklasycyzm; widoczne jest to w architekturze Muzeum Prado, powrocie do klasycznych kanonów w rzeźbiarstwie i malarstwie, które zdecydowanie zdominowało Goya.
Romantyzm przerwał styl neoklasycystyczny w XIX wieku. Z tego okresu wyróżniają się najbardziej Biblioteka Narodowa oraz malowidła Mariano Fortuny i Pérez Villaamil.
Modernizm był szczególnie triumfalny w Katalonii; jego najważniejszymi przedstawicielami był Gaudi, między innymi projektant Sagrada Familia i Casa Milá.
XX wiek odbywał się pod wpływem wielu różnych stylów: kontakt z paryską atmosferą na początku wieku, międzynarodowa izolacja po wojnie domowej i otwarcie na nowe trendy od lat pięćdziesiątych. Malarstwo dwudziestego wieku osiągnęło wielki poziom międzynarodowego uznania, dzięki malarzom takim jak Pablo Picasso, Joan Miró i Salvador Dalí.
W sztuce współczesnej duże znaczenie mieli artyści tacy jak Bofill, Moneo i Calatrava (architektura), Chillida (rzeźba) i Tàpies i Barceló (malarstwo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.