Sztuka

Główne okresy artystyczne w Hiszpanii.

Sztuka hiszpańska stanowi jedną z najważniejszych kultur światowego dziedzictwa.

Pierwsze próbki artystyczne pochodzą z epoki paleolitu i przedstawiają malowidła z jaskini Altamira i łuku śródziemnomorskiego.
Wpływ Fenicjan i Greków widoczny jest w złocie oraz w rzeźbieniu. Hiszpańska sztuka osiągnęła swój zenit w epoce imperialistycznej (I w.p.n.e.). Ważne pozostałości, w tym między innymi mury Lugo, teatr Sagunto i Merida, akwedukt Segovia, Italica w Sewilli, kilka wystaw sztuki w Tarragonie.
Sztuka wczesnego chrześcijaństwa miała swój początek w 3 wieku, a zaraz po niej nastąpiła sztuka wiktoriańska. Pozostałości z tych okresów obejmują nekropolię konstantyńską (Tarragona), kościół San Juan de Baños (Palencia), zdobnictwo wiktoriańskie.

Okres sztuki hiszpańsko – muzułmańskiej obejmuje VIII – XV wieku w różnych fazach: meczet w Kordobie wywodzi się w okresu kalifafalnego; pięknie zdobione pałace pochodzą z okresu, w którym królowały małe królestwa hiszpańskie po rozpadzie kalifatu w Kordobie w roku 1031 (Aljafería, Saragossa); Giralda de Sevilla pochodzi z okresu sztuki Almoravid; a imponujące Alhambra Granada jest z okresu nazaretańskiego.
Na północy Hiszpanii było wiele przykładów artystycznych, takich jak sztuka Mozarabu (San Millán de la Cogolla, La Rioja), Asturia przedromańska (Santa María del Naranco, Oviedo) i katalońska sztuka przedromańska (kościoły Terrassa).
Sztuka romańska zaczęła dominować w chrześcijańskiej Hiszpanii już począwszy od XI wieku, gdzie odegrała ważną rolę w budowie klasztorów (Sant Pere de Rodes, San Martín de Frómista).
Nowy styl zaczął się wyróżniać począwszy od XIII wieku: sztuka gotycka, rozprzestrzeniona w całej Europie dzięki zarządzeniom cysterskim. W Hiszpanii istnieją ważne przykłady sztuki z tamtego okresu, takie jak klasztory Poblet i Santes Creus (Katalonia) oraz katedry Leon, Burgos i Toledo. Malarstwo i rzeźba osiągnęły swój szczyt w czasach gotyku; szczególnie widać to na monumentalnych drzwiach i malarstwie temperą.

Równolegle do okresu romańskiego i gotyckiego w Hiszpanii pojawił się specyficzny styl artystyczny; Mudejar, połączenie chrześcijańskich i muzułmańskich stylów. Najlepsze przykłady można znaleźć w Toledo i Teruel.
Pod koniec 15 wieku w Hiszpanii zaczęła dominować sztuka renesansowa przywieziona z Włoch. Najważniejszymi przykładami są, architektura – Pałac Karola V (Granada) i klasztor El Escorial (Madryt); dzieła Alonso Berruguete i Juan de Juni – fundamenty w dziedzinie rzeźby; malarstwo Juan de Juanesa, Pedro Berruguete, a przede wszystkim postać El Greco.
Okres baroku w Hiszpanii rozciąga się od XVII wieku i pierwszej połowy XVIII. Bardziej wymowna stała się architektura ozdobna (Katedra Murcji, Pałac Marques de Dos Aguas w Walencji); wzbogacone zostały obrazy religijne, w szczególności dzieła Gregorio Fernández i Juan de Mesa; był to najlepszy okres w historii sztuki malarstwa w Hiszpanii, podczas którego wyróżniali się tacy artyści jak Ribera, Zurbarán, Murillo i przede wszystkim mistrz Velázquez.
W połowie XVIII wieku zaczął przeważać neoklasycyzm; widoczne jest to w architekturze Muzeum Prado, powrocie do klasycznych kanonów w rzeźbiarstwie i malarstwie, które zdecydowanie zdominowało Goya.
Romantyzm przerwał styl neoklasycystyczny w XIX wieku. Z tego okresu wyróżniają się najbardziej Biblioteka Narodowa oraz malowidła Mariano Fortuny i Pérez Villaamil.
Modernizm był szczególnie triumfalny w Katalonii; jego najważniejszymi przedstawicielami był Gaudi, między innymi projektant Sagrada Familia i Casa Milá.
XX wiek odbywał się pod wpływem wielu różnych stylów: kontakt z paryską atmosferą na początku wieku, międzynarodowa izolacja po wojnie domowej i otwarcie na nowe trendy od lat pięćdziesiątych. Malarstwo dwudziestego wieku osiągnęło wielki poziom międzynarodowego uznania, dzięki malarzom takim jak Pablo Picasso, Joan Miró i Salvador Dalí.
W sztuce współczesnej duże znaczenie mieli artyści tacy jak Bofill, Moneo i Calatrava (architektura), Chillida (rzeźba) i Tàpies i Barceló (malarstwo).

Polecamy również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Sztuka”

Hiszpania, informacje, espana24 Alacant, Alicante, miasto, alicante24 Costa Blanca, Hiszpania, costablanca24 Hiszpania, miasto, Torrevieja, torrevieja24

Costa Blanca, Hiszpania, news, costablanca24.com

kompleksowo, tworzenie, projektowanie, stron www, strony www, Brzeg, Opole

Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.