Jak Zostać Rezydentem w Hiszpanii

Wiele ludzi marzy o tym, aby zamieszkać w słonecznej i kolorowej Hiszpanii. Jednak sama przeprowadzka nie sprawi, że będziemy mieć takie same prawa jak ludzie zamieszkujący te tereny od dziecka. Aby stać się legalnym Hiszpanem, należy przebrnąć przez kilka formalności, dzięki czemu staniemy się legalnymi mieszkańcami Hiszpanii i będziemy mogli korzystać z wszelkich praw, jakie daje państwo hiszpańskie swoim obywatelom.

Numer NIE to Tylko Początek

Na samym początku musimy ubiegać się o numer NIE. Jest to nic innego jak specjalny numer przyznawany obcokrajowcom, aby mogli legalnie przebywać w tym kraju. Jest on niezbędny do wykonania najprostszych czynności takich jak założenie konta w banku czy kupno lub sprzedaż domu. Aby go zdobyć, należy udać się na specjalnie do tego wyznaczony posterunek policji i tam złożyć odpowiednie papiery. Istnieje jednak możliwość zrobienia tego w hiszpańskiej ambasadzie w swoim kraju.

Należy pamiętać, że otrzymanie numeru NIE nie czyni nas rezydentem Hiszpanii!

Jako Rezydent nie Będziesz Posiadał DNI

Należy także pamiętać o tym, że jeśli już otrzymasz status rezydenta, to jednak nie otrzymasz DNI, czyli Hiszpańskiego odpowiednika dowodu osobistego, ponieważ przyznawany jest on tylko dla obywateli Hiszpanii. Stąd też należy pamiętać o numerze NIE.

Proces Otrzymania Statusu Rezydenta

Każdy, kto przebywa w Hiszpanii dłużej niż 90 dni, ma obowiązek podjąć odpowiednie kroki, które sprawią, że stanie się on rezydentem Hiszpanii. Jednak to tylko w teorii. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej ponieważ wielu ludzi mieszka w tym kraju o wiele dłużej i nie posiadają oni tego statusu i dalej mieszkają na terenie tego kraju. Status rezydenta daje wiele możliwości. Warto się o niego postarać, bo wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, jak się może wydawać. Tak jak w przypadku numeru NIE musimy złożyć wizytę na odpowiednim komisariacie policji lub hiszpańskiej ambasadzie.

Wymagania na Zostanie Rezydentem

Wymagania mogą się różnić od siebie. Wszystko zależy od regionu, w którym staramy się o status rezydenta. Na sam początek należy się dobrze zorientować jakie wymagania musimy spełniać i jakie papiery posiadać do rozpoczęcia całego procesu.

Jeśli osoba starająca się o status jest z kraju, który należy do Unii Europejskiej, musi mieć takie dokumenty jak:

 • Paszport wraz z jego kopią.
 • Ważny certyfikat Padron (bez niego także nie załatwimy praktycznie żadnej rzeczy w Hiszpanii. Nie może być starszy niż 3 miesiące).
 • 2 zdjęcia takie jak do dowodu osobistego.
 • Specjalny formularz 790, który upoważnia do opłaty w wysokości 10,60 Euro.
 • Formularz EX18.
 • Mogą być wymagane także takie dokumenty jak akt urodzenia, akt małżeństwa jeśli takowy był, świadectwa szkolne. Wszystko musi zostać przetłumaczone na język hiszpański.

Osoby, które są legalnie zatrudnione bądź są na samozatrudnieniu, muszą mieć:

 • Vida Laboral tj. specjalna dokumentacja pracownicza przetłumaczona na język hiszpański (oryginał z dodatkową kserokopią).

Natomiast osoby samozatrudnione w tym kraju powinny dodatkowo posiadać:

 • Dowód rejestracji własnej działalności, który otrzymuje się w hiszpańskim urzędzie podatkowym, lub urzędzie ubezpieczeń społecznych tzw. Agencia Tributaria.
 • Wyciągi bankowe, należące do firmy samozatrudnionego.

Korzyści Płynące ze Starania się o Status Rezydenta Hiszpanii

Oprócz podstawowych korzyści, które daje numer NIE to dzięki byciu rezydentem możemy:

 • Starać się o specjalną hiszpańską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Starsze osoby mogą starać się o otrzymanie karty lokalnego emeryta.
 • Dzięki temu możemy odnowić swoje prawo jazdy w języku hiszpańskim.
 • Możemy obniżyć sobie wysokość podatków od nieruchomości, jeśli będziemy chcieli kupić, bądź sprzedać daną nieruchomość, a także od spadków.
Podsumowanie

Warto wspomnieć także, że ubieganie się o status rezydenta, nie pozbawia obywatelstwa kraju, w którym się urodziło i naprawdę warto starać się o ten status, ponieważ jest on niezbędny do załatwienia wielu podstawowych spraw w tym kraju. Istnieje możliwość otrzymania statusu stałego rezydenta, lecz odbywa się to tylko po ciągłym pięcioletnim pobycie w tym kraju, a to daje jeszcze więcej możliwości i praktycznie daje takie same prawa, jak obywatelstwo jednak o wiele łatwiej zdobyć jest status niż obywatelstwo hiszpańskie. Co prawda nie istnieją żadne przepisy mówiące o karach, za niestaranie się o status rezydenta Hiszpanii jednak naprawdę warto to zrobić, jeśli myślimy na poważnie o zamieszkaniu w tym pięknym kraju, jakim jest Hiszpania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.