Atrakcje Miasta Alicante w Hiszpanii

Alicante to piękne historyczne miasto położone na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca. Jest miejscem na idealne wakacje z uwagi na piękne piaszczyste plaże, liczne zabytki i bliskość portu lotniczego, do którego z kilku polskich miast latają samoloty tanich linii lotniczych. Poznaj najbardziej popularne atrakcje Alicante.

miasto Alicante w Hiszpanii, widok z zamkuZdjęcie miasta Alicante / foto autor: Sztaf Piotr

Castillo de Santa Bárbara – Zamek św. Barbary

Najbardziej charakterystyczny punkt na horyzoncie Alicante – zabytkowa warownia zbudowana w XI wieku na górze Benacantil. Zamek św. Barbary znajduje się na wysokości 166 m n.p.m. i można dostać się do niego na kilka sposobów: samochodem, specjalnym turystycznym autobusem, na piechotę, rowerem lub specjalną windą z poziomu miasta – przejazd nią kosztuje około 3 EUR na osobę. Samo zwiedzanie zamku jest bezpłatne. Castillo de Santa Bárbara ma trzy strefy:

 • La Torreta, która jest najstarsza, a jej częścią jest między innymi najwyższy punkt warowni, czyli Macho del Castillo.
 • Poziom środkowy, wykończony w XVI wieku; znajdziemy tu między innymi salon Filipa II, koszary wojska czy ruiny kościoła św. Barbary.
 • Ostatni, najniższy poziom zamku, pochodzący z XVIII wieku; znajduje się na nim parking i posąg Felixa Berenguera de Marquina, urodzonego w Alicante oficera marynarki i wicekróla Nowej Hiszpanii (hiszpańskiej posiadłości kolonialnej w Ameryce Północnej).

Warownię otacza piękny zamek z drzewami oliwnymi. Castillo de Santa Bárbara oferuje widok na panoramę całego Alicante, a także na wybrzeże Costa Blanca.

Ayuntamiento de Alicante – Ratusz Miejski w Alicante

Budynek ratusza Alicante to zbudowany pod koniec XVIII wieku pałac w stylu barokowym, który znajduje się w historycznym centrum miasta. Ratusz wyróżnia się szczególnie dwiema wysokimi wieżami i rzeźbioną balustradą na szczycie, a we wnętrzu możemy obejrzeć między innymi mało znaną rzeźbą Salvadora Dali, barokową kaplicę i pokój królowej Izabeli II.

Deptak Explanada de España

Zjawiskowa, ciągnąca się na 500 metrów promenada, biegnąca równolegle wzdłuż linii wybrzeża. Deptak został zbudowany w pierwszej połowie XX wieku i składa się z ponad 6,5 miliona marmurowych płytek w białym, czerwonym i czarnym kolorze. Po obu stronach promenady zostały posadzone palmy.

Plaça de Toros d’Alacant – Arena Walk Byków

Wybudowana w 1848 roku arena walk byków może pomieścić kilka tysięcy tysięcy widzów i odbywają się na niej nie tylko walki z bykami, ale i inne wydarzenia sportowe czy kulturalne. Dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum z kilkoma kolekcjami, między innymi wystawą broni, zbroi, królewskich uprzęży i siodeł, a także eksponatami związanymi z walkami byków.

Canalejas Park – Wyjątkowy Park

Canalejas Park to najstarszy park w Alicante, stworzony w 1886 roku. Rozciąga się równolegle do wybrzeża, a jego wejścia strzegą rzeźby lwów i psów. Znajdują się w nim wyjątkowe ogromne drzewa z gatunku Ficus Microcarpa. To dobre miejsce na kontakt z naturą, a także odpoczynek w cieniu.

Plaże w Alicante

Dumą Alicante są z pewnością znajdujące się w pobliżu długie, piaszczyste plaże. Oto najpopularniejsze i najciekawsze z nich:

 • Playa del Postiguet – najsłynniejsza i zdecydowanie najbardziej zatłoczona plaża Alicante, ale z pewnością warta zobaczenia, chociażby z uwagi na to, że znajduje się zaledwie kilka minut pieszej wędrówki od starówki miasta. Złocisty piasek, błękitna woda i łagodne obniżenie dna sprawiają, że to idealna plaża na wypoczynek. W pobliżu znajduje się zarówno płatny, jak i bezpłatny parking.
 • Playa de San Juan – mniej zatłoczona, rozciągająca się na niemal 3 kilometry plaża z drobnym złocistym piaskiem, która znajduje się na wschód od Alicante. Plaża jest miejscami szeroka nawet na 85 metrów i można dojechać do niej autem, tramwajem lub autobusem. W jej pobliżu można znaleźć kilka centrów sportowych, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny.
 • Calas del Cabo de las Huertas – wyjątkowe skaliste zatoczki, rozciągające się na 750 metrów i znajdujące się niedaleko plaży San Juan.
 • Playa de Agua Amarga – urokliwa miejska plaża, która jako jedna z niewielu w Europie pozwala na wypoczynek z psami, a nawet ma specjalne udogodnienia dla tych zwierząt, takie jak bar ze specjalnym psim menu.

Inne Atrakcje Warte Uwagi

 • Dzielnica Santa Cruz – stare miasto, wypełnione charakterystycznymi wąskimi, krętymi uliczkami.
 • Concatedral de San Nicolás de Bari – katedra z charakterystyczną kopułą zbudowana w XVII wieku.
 • Calle de Las Setas – tzw. grzybowa ulica, ozdobiona rzeźbami grzybów i ślimaków.
 • Museo de Arte Contemporáneo de Alicante – muzeum sztuki współczesnej, stworzone w 1976 roku.
 • Parc El Palmerar – nadmorski park rekreacyjny z dużą ilością drzew palmowych.
 • Mercat Central d’Alacant – ogromny targ, na którym znajdują się liczne sklepy, stoiska i stragany z lokalnymi produktami.

To tylko część atrakcji tego pięknego nadmorskiego miasta. Alicante, choć może wydawać się niepozorne, nie sposób zwiedzić w jeden dzień. Warto poświęcić temu miastu więcej czasu, zarówno w celach wypoczynkowych, jak i by zanurzyć się w licznych zabytkach i atrakcjach, jakie oferuje Alicante.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.