Miasto Elche

Region autonomiczny: Walencja
Prowincja/wyspa: Alicante – Alacant

Historyczna dzielnica Elche, stolicy regionu Bajo Vinalopó (El Baix Vinalopò) w Alicante, zachowuje część swojej muzułmańskiej przeszłości i barokowy przepych. Atrakcyjności temu regionowi dodaje gaj palmowy, miejsce światowego dziedzictwa, a także dwa święta, „Domingo de Ramos” (Niedziela Palmowa) i Mystery of Elche. Festa d’Elx (Festiwal Elche) zostało ogłoszone przez UNESCO jako Arcydzieło Ustne i Niematerialne Dziedzictwo Ludzkości. Elche jest koniecznością jeśli chodzi o odwiedzenie z wielu powodów, w tym regionie istnieje wiele rezerwatów przyrody, nadmorskich miast i prestiżowa gastronomia.

Aby poznać początki tego miasta w prowincji Alicante, warto odwiedzić muzeum Monographic Museum and Archaeological Site w Alcúdia. Mimo, że region ten zamieszkany był od czasów neolitu, najbardziej powszechne są artefakty iberyjskie oraz rzymskie. To Arabowie przywieźli miasto do obecnej lokalizacji i otoczyli je drzewami palmowymi w X wieku. Kiedy Jaime I odzyskał miasto, chrześcijanie zajmowali Vila Murada (wnętrze miasta), a Żydzi i Maurowie przejęli Raval (poza miastem). Vila Murada, znajdujące się nad Vinalopó River jest obszarem Elche, który kryje w sobie największą liczbę historii.

Miejsce cechujące się arabskim układem urbanistycznym, wąskimi uliczkami i alejkami, uznano za miejsce historyczno-artystyczne. Calahorra, mauryjska wieża stanowi część muru w kształcie okręgu. Pałac Altamira, również będący częścią starych murów, mieści lokalne Muzeum Archeologiczne. Innymi atrakcjami są Casa de la Vila (ratusz), wieża Consell i liczne domy przodków. W tej okolicy leży również Bazylika Santa María, zbudowana na szczycie starego meczetu. Obecny układ miasta pochodzi z XVII wieku, ale ze względu na historię, łączy barokowe i neoklasyczne elementy.

Znajduje się tutaj również klasztor La Mercé i położony jest na średniowiecznych obrzeżach miasta. Stare arabskie łaźnie publiczne, usytuowane również na obrzeżach, pochodzą z XII wieku.

Obszar miejski lasu palmowego Elche, uznany jest za miejsce światowego dziedzictwa. Na jednym końcu znajduje się Park Miejski, największy obszar ogrodowy lasu palmowego, który liczy 200.000 drzew. Znajduje się tutaj Royal Mill, Muzeum Parku i Rotonda (teatr na świeżym powietrzu). Położony jest tutaj również stary młyn i spichlerz, pochodzenia arabskiego. Tradycyjny gaj palmowy, podzielony na liczne sekcje, można zwiedzać pieszo lub rowerem.

Zatrzymując się w Elche można zwiedzić całą resztę prowincji: liczne rezerwaty przyrody, monumentalne miasta w głębi lądu oraz wybrzeża o długości wielu kilometrów (Costa Blanca), pełne pięknych plaż i zabytkowych miast. Alicante, Villajoyosa, Benidorm, Altea Javea i Denia położone są na północnej połowie Morza Śródziemnego. Villena, Alcoy / Alcoi, Elda i Cocentaina leżą na północ od prowincji. Rezerwaty przyrody Pego-Oliva Fen, Montgó, Penyal d’Ifac i Font Roja Kermes Oak Grove należą do najpiękniejszych przestrzeni otwartych w tym regionie. Torrevieja i Santa Pola znajdują się na południowym wybrzeżu, tak samo jak Crevillente i Orihuela. Warto odwiedzić rezerwaty przyrody na słonych bagnach Santa Pola i El Fondó oraz na lagunach La Mata i Torrevieja.

W każdym z tych miejsc warto skosztować wspaniałych potraw z ryżu, przygotowywanych na wiele twórczych sposobów. Ryby i owoce morza z tego regionu z pewnością będą dla ciebie niezapomniane. Na deser – koniecznie lody nugatowe. Ponadto, warto również spróbować wina Denominación de Origen Alicante.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.