Alicante

Położone pośrodku Costa Blanca, Alicante jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na hiszpańskim wybrzeżu wschodnim. Liczne pola golfowe, a także spokojne wody Morza Śródziemnego – to wszystko atrakcje tego pięknego miasta portowego, które znajduje się u stóp zamku Santa Barbara, cichego świadectwa wielu cywilizacji, które się tutaj osiedliły.
Historyczna dzielnica, u podnóża tej twierdzy, kryje ciekawe dziedzictwo architektoniczne i religijne, w tym emblematyczny Explanada de España (bulwar Hiszpanii), tradycyjny teren rekreacyjny dla mieszkańców.

Alicante jest również miejscem głęboko zakorzenionych tradycji, świętuje się tutaj uroczystości Moors and Christians (Maurów i Chrześcijan) oraz Night of San Juan (noc San Juan). Jeśli chodzi o kuchnię, ryż zajmuje centralną scenę – przyrządzany jest na milion różnych sposobów.

Strategiczna lokalizacja Alicante (na wschodnim wybrzeżu), doprowadzała do osadzania się tutaj głównych śródziemnomorskich cywilizacji przez stulecia. Fenicjanie, Grecy, Rzymianie i późniejsi Arabowie dotarli do tego wybrzeża w poszukiwaniu nowych szlaków handlowych, a jednocześnie przyczyniając się do charakteru miasta. Miasto i jego port są otoczone górami Benacantil, oraz skalistym cyplem zwieńczonym twierdzą Santa Barbara. Ze względu na arabskie pochodzenie, zamek nosi znaki wszystkich narodowości, które chroniły miasto, chociaż większa część obecnego budynku pochodzi dopiero z XVI wieku. Z górnej części starych murów roztacza się widok na całe miasto, powalając jednocześnie na podziwianie imponującego wybrzeża i wielu kilometrów pięknej okolicy.

Mury obronne miasta zostały zbudowane u podnóża tej twierdzy. Jednym z najbardziej atrakcyjnych budynków w tej sieci wąskich uliczek i alejek jest gotycki kościół Santa Maria (XVI wiek), zbudowany na szczycie starego, arabskiego meczetu. Naprzeciwko kościoła znajduje się muzeum Casa de la Asegurada (XVII wiek), w którym znajduje się ważna kolekcja sztuki współczesnej, z artystami takimi jak Joan Miró, Pablo Picasso i Eduardo Chillida.

Plaza del Ayuntamiento, które jest zdominowane przez barokową elewację ratusza jest kolejnym ważnym punktem na mapie Alicante. Za nim znajdują się dwa kolejne istotne budynki, Academy of the Society of Jesus (Akademia Towarzystwa Jezusowego) oraz prokatedra św. Mikołaja, zakończona w 1662 roku. W świątyni tej mieszają się style Herrera oraz baroku.

Linia brzegowa jest bez wątpienia ulubionym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców Alicante. Promenada Explanada de España, usytuowana naprzeciwko portu, jest tętniącym życiem bulwarem z tarasami i kawiarniami wychodzącymi na chodnik. Bardziej nowoczesny obszar rekreacyjny rozciąga się wzdłuż portowego falochronu, gdzie znajduje się wiele barów i restauracji. Obok nich znajduje się miejska plaża El Postiguet, miejsce uprzywilejowane do korzystania zarówno z morza jak i słońca.

Warto odwiedzić niedawno odnowione Provincial Archaeological Museum (MARQ). Znajdujące się na terenie dawnego szpitala San Juan de Dios muzeum w sposób edukacyjny eksponuje i angażuje archeologiczną stronę Tossal de Manises, prezentując interesujące fakty starożytnego miasta w czasach Iberów, Greków i Rzymian.

Alicante jest również krajem głęboko zakorzenionych tradycji. Mieszkańcy świętują głośno uroczystości Maurów i Chrześcijan, święto najbardziej popularne w Levante. Inne uroczystości to między innymi Noche de San Juan, świętowane 24 czerwca. Głównymi cechami tego święta są ogniska. Zgodnie z tradycją, tej nocy palą się na stosie ninots (papierowe figurki lub lalki), które wystawia się na ulicy na kilka dni wcześniej.

Ożywienie Alicante trwa przez cały rok, ponieważ miasto jest jednym wielkim centrum turystycznym. Częścią tego jest z pewnością jego bliskość do plaż San Juan, położonych zaledwie kilka kilometrów od uroczych miast Santa Pola, Torrevieja, Altei, Denia, itp. Można w nich znaleźć szeroki wybór zakwaterowania. Warto wspomnieć, że zlokalizowane jest w tym przepięknym mieście Parador de Jávea (Javea Inn), na północ od wybrzeża Costa Blanca.

Ponadto, wzdłuż wybrzeża Alicante ulokowanych jest kilkanaście pól golfowych z doskonałymi widokami na Morze Śródziemne.

Alicante posiada wiele skarbów przyrodniczych, które warto odwiedzić. W połowie drogi między Alcoi i Ibi, w Sierra of Menejador, znajduje się Carrascal de la Font Roja Nature Reserve (rezerwat przyrody). Również duże znaczenie ekologiczne mają rezerwaty przyrody Nature Reserves of El Fondo, Mata and Torrevieja Lagoons, Montgó, Penyal d’Ifac, Santa Pola Salt Marshes i Pego-Oliva Fen. Leży tutaj również miasto Elche i jego gaj palmowy, uważany za dziedzictwo światowe.

Jednak wizyta nie byłaby kompletna bez spróbowania pysznych potraw z ryżu, gotowanych na wiele różnych, oryginalnych sposobów: arroz a banda (ryż z rybami), arroz negro („czarny ryż”, z mątwą), arroz al horno (pieczony ryż), itp. Owoce może również smakują tutaj niepowtarzalnie. Na deser, nic nie przebije pan de higo (chlebek figowy, pasta z suszonych fig), turrón (słodycz podobna do nugatu, z migdałów, miodu i cukru) i lodów Jijona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.