Miasto Santa Pola

Region autonomiczny: Walencja
Prowincja/wyspa: Alicante – Alacant

Miasto Santa Pola w regionie Alicante jest to tradycyjne miasto rybackie, znajdujące się w ekologicznie zróżnicowanej okolicy nad brzegiem Morza Śródziemnego. Ta część Costa Blanca prezentuje gościom wspaniałe plaże z widokiem na prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Santa Pola charakteryzuje się doskonałą infrastrukturą, która powiązana jest z uprzywilejowanym klimatem tego regionu. Sprawia to, że spacer po mieście lub promenadzie i uprawianie sportów wodnych są szczególnie przyjemne.

Położony w odległości zaledwie dwudziestu kilometrów od Alicante, port Santa Pola znany był już w czasach rzymskich. Do dzisiaj miasto zachowało urok wędkarsko – miejski, który nie został wyparty przez nowoczesną infrastrukturę.

Szczególnie polecane jest odwiedzenie plaż Levante, Varadero i Gran Playa, a także zatoczki Santiago Bernabeu.

Port Santa Pola był portem Elche w czasach rzymskich, kiedy to nazywano go Portus Illicitanus. Pozostałości archeologiczne z tego okresu znajdują się obecnie na nowym przedmieściu Ensanche de Poniente. Starożytna fabryka solonych ryb i mięs z IV wieku, ściany, pomieszczenia handlowe i rzymskie rezydencje – to tylko część tych pozostałości. XXI wiek przyniósł do portu nowoczesną infrastrukturę, ułatwiając cumowanie statków sportowych oraz rybackich, a także załadunek soli.

O tym, że znajdują się w zacisznym porcie rybackim turystom przypomina rynek rybny, stoiska na rynku Market of Abastos i Casa del Mar (the Sea House). Można tam również wejść na statek, który zabierze cię na pobliską wyspę Tabarca, gdzie znajduje się otoczony murem i zróżnicowany Marine Reserve (rezerwat morski).

W centrum Santa Pola znajduje się twierdza – zamek zbudowany pod rozkazem Filipa II, którego zadaniem było odpieranie ataków piratów i korsarzy. Jego plan oparty na kwadracie, strzeżony jest dwoma bastionami i dwiema wieżami, które między innymi prowadzą do podziemnego zbiornika i kaplicy.

Ta wspaniała miejscowość jest także miejskim centrum kultury, w którym znajdują się: muzeum morskie, muzeum rybackie, miejska sala wystawowa, kaplica Virgen de Loreto. Znajduje się tam również akwen miejski, gdzie można zobaczyć takie zwierzęta jak rozgwiazdy, ryby, żółwie i wiele innych.

System obronny, pochodzący z XVI wieku, zbudowany jest z trzech strażnic: jedna znajduje się na kopalniach soli (wieża Tamarit), jedna na południowo – wschodnim obszarze Sierra (wieża Escaletes) oraz jedna – wieża Atalayola – na szycie której została zbudowana latarnia morska.

Spacer po mieście zaowocować może napotkaniem pięknych placów jak Glorieta lub naturalnych punktów widokowych, takich jak Plaza del Calvario. Z tego miejsca roztaczają się panoramiczne widoki na zatokę Santa Pola i jej promenadę; jest to doskonałe miejsce na spacer po brzegach Morza Śródziemnego.

Lokalna fauna i flora dostosowały się do specjalnych warunków wilgotności oraz wysokiego zasolenia. Tak więc, napotkać można tutaj kolonie flamingów, a także rzadkie kaczki jarzębate („marmurki”, które dosyć trudne są do napotkania w Europie). Na obszarach bagiennych znaleźć można wiele wodorostów i roślin bagiennych.

Ze względu na różnorodność morską na wybrzeżu Costa Blanca, nie trudno jest zgadnąć jaki jest najbardziej popularny produkt w tym regionie. Wśród znakomitych owoców morza w tym regionie warto podkreślić doskonały smak krewetek, homarów, a także krewetek czerwonych. Ryż, stale obecne danie tego regiony, przygotowywane jest na kilka charakterystycznych sposobów, między innymi gotowane z rybami, gotowane w sosie własnym kalmarów, i jako „paella de marisco” (ryż z owocami morza).

Te soczyste potrawy są również typowe dla innych nadmorskich miast Alicante, takich jak Torrevieja, Guardamar del Segura i samo Alicante. Stolica prowincji zachwyca wspaniałą linią brzegową, pięknymi plażami, interesującą historią, portami oraz polami golfowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.