Jávea

Region autonomiczny: Walencja
Prowincja/wyspa: Alicante – Alacant

Usytuowana pomiędzy przylądkami San Antonio i Nao, Jávea jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych na wybrzeżu Costa Blanca. Historyczna dzielnica, położona dwa kilometry od brzegu, zachowuje piękną architekturę, z symbolicznymi pomnikami, takimi jak kościół San Bartolomé, neuralgiczne centrum miasta.

Jedną z głównych atrakcji tego regionu jest jego wybrzeże. Nie mniej niż dwadzieścia kilometrów piaszczystych i ukrytych zatoczek, gdzie goście mogą pływać i uprawiać wiele sportów wodnych. Od Cape Nao do Granadella Cove, Jávea oferuje gościom dwadzieścia kilometrów plaż i zatok, idealnych do korzystania ze słońc, morza i sportów wodnych. Miasto to wykazuje bardziej turystyczna stronę wokół obszaru portu. Oprócz szerokiej gamy noclegów, restauracji i zajęć rekreacyjnych, w portach goście mogą korzystać ze wszystkich rodzajów aktywności wodnych, tak jak żeglarstwo, windsurfing czy rejs statkiem do Denia.

Plaża El Arenal jest jedną z najbardziej charakterystycznych na wybrzeżu Jávea. W tym miejscu, obok Fontana Canal, znajduje się Parador de Turismo “Costa Blanca” (Inn), w uprzywilejowanej lokalizacji, zaledwie kilka metrów od plaży.

Pomiędzy wyspami Portixol i Descubridor znajduje się jedna z najpiękniejszych części wybrzeża. Krystaliczne wody i przepiękne dno morskie sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowania. Ten sport wodny jest również popularny w Granadella Cove, które jest ze swoim pięknym złotym piaskiem, kolejnym atrakcyjnym miejscem na wybrzeżu Jávea.

Miasto ulokowane jest na równinie, u podnóża Montgó Massif. Wzniesiono tu śródlądową dzielnicę Jávea, wokół kościoła obronnego San Bartolomé, pięknego gotyckiego budynku, mającego na celu obronę miasta przed atakami piratów.

Zwiedzający z pewnością będą zaskoczeni lokalną architekturą, ponieważ na ulicach historycznej dzielnicy znajdują się kraty w oknach domów oraz nadproża zbudowane z topornych kamieni.

Kolejnym czynnikiem w podróży po centrum miasta jest Archaeological and Ethnographic Museum (Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne), w którym można zapoznać się z historią miasta. W porcie natomiast warto odwiedzić kościół Our Lady of Loreto (Matki Boskiej Loreto), który przypomina stępkę statku.

Gastronomia w Jávea bazuje na śródziemnomorskich potrawach. Podobnie jak w pozostałych miastach Walencji, najpopularniejszym daniem jest ryż. Paella jest prawdopodobnie najbardziej znaną recepturą, gotowana lub pieczona tutaj z fasolą oraz rzepą. Ryby w tym regionie są podawane zarówno duszone, jak i smażone, a także w zupie. Czosnek i oliwa to dwa główne składniki sosu ali-oli, który towarzyszy wielu potrawom.

Migdały, rodzynki, figi i pomarańcze to najbardziej typowe owoce tego regionu i wiele deserowych przepisów je zawiera. Najbardziej kuszącymi wydają się jednak być torty z migdałami oraz lody nugatowe. Wraz z tym, Jávea oferuje słodkie wina oraz horchatę (napój bezalkoholowy).

Jávea celebruje święto Virgin of Carmen (Dziewicy z Carmen) 16 lipca, a kilka dni później odbywa się tutaj festiwal Moors and Christians (Maurów i Chrześcijan).

Przedmieścia Jávea oferują nieograniczone możliwości. Latarnie morskie oraz rezerwat przyrody morskiej Cabo de San Antonio Marine Nature Reserve z pewnością będą atrakcjami dla każdego miłośnika przyrody.

Można również odwiedzić atrakcyjne miasto Denia, stolicę regionu Marina Alta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © Alicante24.pl - Polski portal o Alicante, Alacant.